Różnica między ciśnieniem akustycznym a mocą akustyczną

Różnica między ciśnieniem akustycznym a mocą akustyczną

Systemy mające wpływ na temperaturę pomieszczeń, w których przebywamy, takie jak klimatyzacja, wentylacja czy pompa ciepła, mają na celu przede wszystkim schładzanie lub podgrzewanie znajdującego się w nich powietrza. Ich działanie jest jednak związane także z poziomem emitowanego przez nie hałasu. W każdym tego typu urządzeniu znajdują się elementy wirujące, będące częściami składowymi pomp, sprężarek czy wentylatorów. Aby upewnić się, że ich działanie nie będzie uciążliwe dla mieszkańców bądź użytkowników pomieszczeń, warto zapoznać się z takimi pojęciami jak ciśnienie akustyczne i moc akustyczna. 

 

Czym są ciśnienie akustyczne i moc akustyczna?

 

Moc akustyczna, to miara energii, jaką emitują źródła dźwięku, którymi są także urządzenia klimatyzacyjne, wentylacyjne oraz pompy ciepła, wyrażona w decybelach. Jeśli zostanie ona zmierzona w zdefiniowanych warunkach, mamy do czynienia z ciśnieniem akustycznym. Są to dwie najczęściej podawane przez producentów wielkości określające hałas emitowany przez ich produkty. 

Poziom ciśnienia akustycznego można dość łatwo zmierzyć – wystarczy włączyć sonometr w czasie pracy urządzenia. Natomiast moc akustyczna nie jest mierzalna bezpośrednio. Na tym właśnie polega różnica między tymi dwoma parametrami. 

Moc akustyczna jest to wielkością charakterystyczną dla konkretnego źródła dźwięku, niezależną od innych czynników – na jej poziom nie ma wpływu ani odległość źródła, ani absorpcja dźwięku przez elementy otoczenia. Poziom ciśnienia akustycznego jest z kolei zależny od tych dwóch parametrów, ale również od wielkości pomieszczenia, w którym wykonywany jest pomiar. 

 

Do czego przydaje się wiedza o poziomie ciśnienia akustycznego i mocy akustycznej?

 

Hałas emitowany przez urządzenia takie jak klimatyzator, wentylator czy pompa ciepła, może być czynnikiem uciążliwym, przez to niepożądanym. Decydując się na zakup i montaż tego sprzętu, należy zwrócić uwagę na jego parametry określające ciśnienie akustyczne i moc akustyczną. Pozwolą one porównać głośność pracy poszczególnych modeli, i wybrać ten, który w określonych warunkach będzie utrzymywał poziom hałasu, odbierany przez ludzkie ucho jako "znośny". 

Producenci na ogół podają poziom emitowanego przez ich wyroby hałasu wyrażony w ciśnieniu akustycznym. Warto jednak wiedzieć, że to moc akustyczna, niezależna od warunków otoczenia i funkcjonowania sprzętu, jest wartością bardziej obiektywną. Jest to również wartość wymagana przez EUROVENT – międzynarodowy program certyfikacji urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych.

Jeśli chcemy mieć pewność, że zakupione pompy ciepła, wentylacja czy klimatyzatory nie będą uciążliwe dla nas, ani dla naszego sąsiedztwa – sprawdźmy ich poziom mocy akustycznej przed zakupem. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.